Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Paavst nimetas Püha Grigor Narekatsi Kiriku doktoriks
Autor: uudistetoimetus   
teisipäev, 24 veebruar 2015

Sample ImagePaavst Franciscus nimetas Kiriku doktoriks Armeenia munga, preestri, õpetlase ja müstiku Püha Grigor Narekatsi (Nareki Gregorius, u 951–1003). Nüüd on katoliku kirikul kokku 36 Kiriku doktorit – meest ja naist, keda nende ees­kuju ja õpetatuse tõttu peetakse üld­kiriku õpetajaiks.

Esimese ja teise kristliku aastatuhande vahetuse paiku Vani järve lõuna­kaldal asunud Nareki kloostris tegutsenud Grigor on armastatud pühak ja õpetaja nii Armeenia apostlikus kirikus, mis kuulub nn orientaalsete kirikute rühma, kui Armeenia katoliku kirikus.

Püha Grigori kirjandusliku pärandi hulka kuuluvad nt Ülemlaulu kommentaar ja poeetilis-müstiline palve­raamat (tuntud ka kui „Kaebelaulud“). Teda peetakse kesk­aegse armeenia usulise kirjanduse kõige välja­paistvamaks esindajaks.

Paavst Franciscus kiitis heaks ettepaneku kuulutada Nareki Gregorius Kiriku doktoriks 21. veebruaril toimunud kohtumisel pühakute kongregatsiooni prefekti kardinal Angelo Amatoga.

Kiriku doktorite (ladina k doctores Ecclesiae) hulka kuuluvad teiste seas kiriku­isad Athanasius, Augustinus, Johannes Kuldsuu, Basileios Suur, paavst Gregorius Suur, teoloogid Aquino Thomas, Canterbury Anselmus, Clairvaux’ Bernard, Albertus Suur.

Alates 20. sajandist on selle tiitli pälvinud ka mõned välja­paistvad nais­pühakud nagu Siena Katariina, Ávila Teresa, Lisieux’ Thérèse ja Bingeni Hildegard.

Vaata lisaks:

Püha Nareki Gregoriuse palveraamat

 
< Eelmine   Järgmine >