Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Soomes tegutsevad kirikud on mures liberaalsete arengute pärast luterlaste seas
Autor: uudistetoimetus   
teisipäev, 20 jaanuar 2015

Vene Sample ImageÕigeusu Kiriku otsus peatada õpetus­kõnelused Soome luterliku kirikuga leiab teiste Soomes tegutsevate kirikute juhtide seas mõistmist ning luterlaste areng suurema liberaalsuse suunas näib muid konfessioone lähendavat, vahendab portaal Seurakuntalainen.fi.

2014. aasta septembris teatasid Moskva patriarhaadi esindajad Soome luterliku kiriku delegat­sioonile, et Vene kirik (VÕK) ei pea enam võimalikuks jätkata aasta­kümneid kestnud teoloogilisi kõnelusi, põhjuseks Soome kiriku suhtumine homo­seksuaalsetesse suhetesse, mida VÕK peab patuks.

„Meie teoloogiliste põhi­mõtete ja Piibli valguses on Vene õige­usu kiriku otsus täiesti mõistetav. Skandinaavia luterlikud kirikud on õigeusu­kirikute poolt võetud n-ö jälgimise alla,“ tõdes Soome Õigeusu Kiriku peapiiskop Leo.

„Teisalt ei langeta meie siin Soomes tingimata sama­sugust otsust. Meie põhi­mõte ei ole uksi sulgeda. Me elame abielu­küsimuses oma elu, käime [luterlastega] läbi nagu varemgi ja väljendame oma seisu­kohta,“ lisas peapiiskop Leo.

Ka Soome vabakiriku juhi Hannu Vuorineni ja katoliku kiriku piiskopi Teemu Sippo hinnangul ei takista olukord veel kirikute­vahelist suhtlemist. Soome nelipühi­kiriku juhi Pekka Havupalo arvates ei oleks ka [Soome kontekstis] väikeste kirikute boikotil mingit mõju.

Kuid möödunud aasta lõpus avaldas luteri kiriku peapiiskop Kari Mäkinen Face­bookis toetust soo­neutraalsele abielu­seadusele. Kas see toetus­avaldus, mille tõttu lahkus luteri kirikust tuhandeid inimesi, võiks siiski mõjutada suhteid teiste kristlike kirikutega?

„Tuleb meeles pidada, et kõigis kirikutes esineb üsna erinevaid teoloogilisi vaateid; need tulevad ja lähevad. See, kui piiskopi­majast tuleb taoline seisu­koha­võtt, teeb kahtlemata murelikuks. Paneb kartma, et sündimas on midagi, mis meid lahutab,“ ütles piiskop Teemu Sippo.

Nelipühilaste juhi Havupalo arvates on ikkagi võimalik, et luterlik kirik ei lähe pea­piiskop Mäkineni toetatud suunas. „Paneb siiski imestama, et piiskop, pealegi pea­piiskop, on avalikult esitanud kiriku ametliku õpetusega vastuolus oleva seisu­koha,“ lisab Havupalo.

Ortodoksi ja katoliku kiriku ning vaba­kirikute vahelised suhted on viimasel ajal tihenenud. Samuti võib täheldada nende ja konservatiivsete luterlaste lähenemist.

 

Vaata lisaks:

Soome peapiiskop rõõmustab abieluseaduse sooneutraalseks muutmise üle (28.11.2014)

Kas Soomes on tulekul oikumeeniline talv? (11.09.2014)

Soome luteri kiriku esindaja: kõnelused Moskvaga katkesid homoküsimuse tõttu (04.09.2014)

Vene Õigeusu Kirik ei soovi Soome luterliku kirikuga kõnelusi jätkata (03.09.2014)

 
< Eelmine   Järgmine >