Menu Content/Inhalt
Esileht arrow Uudised arrow Uudiseid välismaalt arrow UUDIS: Iraagis võtab maad kristlaste tragöödia
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Iraagis võtab maad kristlaste tragöödia
Autor: uudistetoimetus   
reede, 08 august 2014

IraActive Imageagis on sunniitlikud islami­võitlejad vallutanud viimastel nädalatel ühe kristlastest elanikega linna teise järel. Kristlasi sunnitakse surma ähvardusel oma kodusid maha jätma ja islamistid on hõivanud nende kirikud. Kirkuki peapiiskop nimetas olukorda katastroofiks.

6. augustil vallutasid islami­võitlejad Qaraqoshi, suurima kristlaste linna. Kaldea katoliku kiriku Kirkuki peapiiskop Joseph Thomas kutsus ÜRO julge­oleku­nõukogu viivitamatult sekkuma. „See on katastroof,“ ütles ta olukorda iseloomustades.

Peapiiskopi sõnul on Qaraqosh, Tal Kayf, Bartella ja Karamlesh islamistide kontrolli all ja kristlastest puhastatud. Kaldea katoliku kiriku patriarh Louis Raphaël I Sako aga nimetas olukorda humanitaar­katastroofiks ja märkis, et üleöö on kodutuks jäänud sada tuhat kristlast. Islamistid on hõivanud kirikud ja neilt ristid maha võtnud.

Juulis aeti kõik kristlased välja Mosulist. Islamistid seadsid nad valiku ette, kas lahkuda, pöörduda islami­usku või surra. Kristlaste varad konfiskeeriti.

Islamiriigi nime kandev rühmitus, keda lääne ajakirjanduses on tähistatud lühendiga ISIS või ISIL (Iraagi ja Levandi Islamiriik), on suutnud vallutada pea kolmandiku Süüriast ning suure osa ka Iraagist. Seejuures on rühmituse kontrolli all Iraagi suurimad gaasi- ja nafta­väljad. Võitlejate ninamees Abu Bakr al-Baghdadi on kuulutanud end kõigi moslemite kaliifiks.

Patriarh Louis Raphaël I Sako hinnangul ei piirdu sunniitliku rühmituse võitlejatest lähtuv oht kaugeltki Iraagiga. Islamistide eesmärk on luua naftale tuginev kalifaat, mis taotleb kogu maailma islamiseerimist.

6. augustil palvetati üle maailma Iraagi kristlaste olukorra pärast. Selleks puhuks koostas patriarh Louis Raphaël I Sako järgmise palve:

„Issand, meie maad on tabanud tõsine katsumus ja kristlaste kannatused on suured ja hirmsad. Seepärast me palume Sind, Issand, kaitse meie elusid ja anna kannatlikkust ning julgust jätkata kristlike väärtuste tunnistamist usalduse ja lootusega. Issand, rahu on elu alus. Kingi meile rahu ja stabiilsust, mis lubaks meil elada üksteise kõrval väärikalt ja rõõmsalt, ilma hirmu ja vihata.“

7. augustil kutsus paavst Franciscus maailma liidreid üles tegutsema, et teha lõpp kriisile Põhja-Iraagis.

2003. aastal, kui Ameerika Ühendriigid ründasid Iraaki, elas seal 1,5 miljonit kristlast. Tänaseks on järele jäänud vähem kui kakssada tuhat.

Pildil: Araabia tähestiku täht Nun ehk N on kujunenud kristlaste (araabia k Naârá) tähiseks.

 

Vaata lisaks:

Pöördu, lahku või sure: tulevase kalifaadi alasid puhastatakse kristlastest (21.07.2014)

Iraagi kirikupea: Lääne sekkumine hävitas meie kiriku, islam ei suutnud seda 1400 aastaga (01.05.2014)

Mõttekoda hoiatab: kristlus võib Lähis-Idast täielikult kaduda (30.12.2012)

Iraagi peapiiskop: ilmalik lääs alahindab islami jõudu (12.02.2011) 

 
< Eelmine   Järgmine >