Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Saksa protestantide uus dokument reformatsioonist valmistas katoliiklastele pettumuse
Autor: uudistetoimetus   
laupäev, 19 juuli 2014

Reformatsiooni 500. aaActive Imagesta­päeva ühist tähistamist varjutavad katoliiklaste ja luterlaste vahel tekkinud pinged. Katoliku kiriku esindajad on häiritud, et Saksamaa Evangeelse Kiriku uus dokument reformatsioonist ei maini 1999. aastal saavutatud olulist läbimurret kahe konfessiooni suhetes.

Mais ilmus Saksa protestante ühendava organisatsiooni EKD dokument „Rechtfertigung und Freiheit. 500 Jahre Reformation 2017“ (PDF-formaadis leitav siit).

Selles pole aga kordagi mainitud 1999. aastal Vatikani ja Luterliku Maailma­liidu esindajate poolt alla kirjutatud „Ühisavaldust õigeks­mõistu­õpetusest“, mida peeti omal ajal läbimurdeks katoliiklaste ja luterlaste suhetes. Seda avaldust on hiljem tunnustanud ka Metodisti Maailma­nõukogu.

EKD nõukogu esimehe pastor Nikolaus Schneideri sõnul kujutab äsjane dokument endast pigem juhist kui siduva iseloomuga teksti.

Sellele vaatamata on Vatikani endine oikumeeniliste suhete juht kardinal Walter Kasper hämmastunud, et tekstis ei viidata 1999. aasta ühis­avaldusele.

Kasperi hinnangul on see äraütlemine mitte ainult katoliiklastele, vaid tegelikult ka Luterlikule Maailma­liidule, mille juhid andsid luterlaste konsensusele tuginedes ühisavaldusele oma allkirja.

„Ma ei suuda seda uskuda. See teeb tõsiselt haiget,“ ütles kardinal Kasper dokumenti kommenteerides.

Kardinal Kasper leiab, et kui see tõesti peaks olema EKD arvamus, siis peaks ta endalt küsima, kas ta tahab olla tõsiselt võetav oikumeeniline partner.

Niisamuti väljendas avalikult oma pettumust Saksamaa katoliku kiriku piiskoppide konverentsi ase­esimees piiskop Heinz Josef Algermissen, kes märkis, et dokumendi positsioon on „destruktiivne“.

„Ma ei näe tegelikult üldse mingit põhjust midagi koos tähistada,“ ütles piiskop Algermissen.

Aastal 2017 möödub viissada aastat Martin Lutheri algatatud reformatsiooni algusest.

Loe lähemalt siit, siit (inglise k) ja siit (saksa k).

 

Vaata lisaks:

Ilmus luterlaste ja katoliiklaste värske ühisdokument reformatsioonist ja dialoogist (18.06.2013)

Osavõtt reformatsiooni 500. aastapäeva pidustustest tekitab katoliiklastes kõhklusi (01.11.2012)

Reformatsiooni juubeli erisaadik: Luther ei soovinud kirikulõhet (28.06.2012)

LML-i president: usupuhastuse tähtpäeva tähistamine toimugu patukahetsuse vaimus (29.05.2012)

 
< Eelmine   Järgmine >