Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Kardinal Kasper tulevase sinodi eel: palvetagem, sest võitlus jätkub!
Autor: uudistetoimetus   
teisipäev, 24 märts 2015

KSample Imageardinal Walter Kasperi sõnul jätkub katoliku kirikus võitlus traditsiooni uuenemise pärast ja eel­seisev piiskoppide sinod peaks leidma lahenduse, mis võimaldaks oma abielu lahutanud katoliiklastel taas armulauale tulla.

Endine Vatikani oikumeeniliste suhete paavstliku nõukogu juht kardinal Kasper, kellest on nüüdseks saanud katoliku kiriku liberaalse või uuendusliku tiiva käila­kuju, kutsub sügisel Vatikanis toimuva sinodi eel üles palvetama, et seal leitaks ulatuslik üks­meel.

„Me kõik peaksime palvetama, sest lahing kestab edasi,“ kõneles Walter Kasper oma uue raamatu „Paavst Franciscuse leebuse ja armastuse revolutsioon“ esitlusel.

Aasta tagasi palus paavst Franciscus pidada Kasperil kardinalidele sel teemal ette­kanne.

Katoliku kiriku õpetuse kohaselt on abielu lahutamatu ning selle nõude rikkujaid ei lubata armu­lauale.

2014. aasta oktoobris toimunud erakorralisel piiskoppide sinodil ja sellele eelnenud ajal põrkusid katoliku kirikus teravalt erinevad seisu­kohad küsimuses, kas abielu lahutanud katoliiklasi tuleks lubada armu­lauale ja kas kirik peaks samuti muutma oma suhtumist seksuaal­vähemustesse, ilma et õpetus muutuks.

Konservatiivse positsiooni väsimatuks eest­kõnelejaks ja kardinal Kasperi seisu­kohtade teravaks kriitikuks kujunes kardinal Raymond Burke, kelle paavst Franciscus paigutas pärast mullust sinodit Apostelliku Signatuuri kõrgeima tribunali prefekti mõjukalt kohalt ümber Malta rüütli­ordu patrooni vähe­tähtsale positsioonile.

Sellest hoolimata on kardinal Burke oma hiljutistes intervjuudes ja sõna­võttudes jätkanud varasema positsiooni kordamist, et katoliku kirik ei saa abielu­küsimuses teha mingeid järele­andmisi, minemata vastu­ollu oma õpetustega.

Seda, kas ja millises ulatuses on katoliku kirik valmis senist praktikat või hoiakut muutma, peaks otsustatama tänavu oktoobris Vatikanis koguneval järje­kordsel piiskoppide sinodil.

„Loodetavasti suudab sinod leida suure enamusega üldise vastuse, mis ei lahkne traditsioonist, kuid saab õpetuseks, mis on traditsiooni edasi­arendamine,“ ütles kardinal Kasper, lisades, et kiriku usu kohaselt on traditsioon „elav“, s.t selles on ruumi arenguks.

„Halastus ei ole vastuolus käsuga; see on käsk ja ei ole kerge asi,“ märkis kardinal Kasper.

Paavst Franciscus on kuulutanud aastad 2015–2016 Jumaliku Halastuse juubeli­aastaks.

Loe lähemalt siit.

 

Vaata lisaks:

Piiskoppide sinod ja halastuse türannia (29.12.2014)

Kardinal jätkab kritiseerimist: kas surmapatul võib olla ka häid külgi?! (07.11.2014)  

Kriitiline kardinal: tugevneb tunne, et Kirik on kui laev ilma tüürita (02.11.2014)

Vatikanis lõppes piiskoppide sinod, konservatiivne kardinal jäi kohast ilma (19.10.2014)

Vatikani sinodi sõnum: revolutsiooniline või hoopis tõlkes kaduma läinud? (16.10.2014)

 
< Eelmine   Järgmine >