Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Paavst: Ukrainas tuleb rääkida rahust, mitte kellegi võidust või kaotusest
Autor: uudistetoimetus   
laupäev, 21 veebruar 2015

Sample ImagePaavst Franciscus ütles kohtumisel Ukraina piiskoppidega, kaldudes kõrvale ette­valmistatud tekstist, et Ukrainas ei tule rääkida ühe või teise poole võidust või kaotusest, vaid rahust. Paavst nimetas Ukraina konflikti skandaalseks sõjaks kristlaste vahel.

„Kui ma kuulen sõnu „võit“ või „kaotus“, tunnen ma südames suurt valu, suurt kurbust. Need ei ole õiged sõnad,“ hüüdis paavst paberilt silmi tõstes. „Ainus õige sõna on „rahu“. Mõelge selle üle, see on sõda kristlaste vahel! Teil kõigil on sama ristimine. Te võitlete kristlaste vahel. Mõelge sellele skandaalile.“

Portaal catholicculture.org märgib, et paavsti üles­kutse keskenduda rahu­kõnelustele ja tema hoidumine toetus­avaldusest Ukraina sõltumatusele valmistas kahtlemata pettumuse mõnedele Ukraina prelaatidele, eriti Ukraina kreeka-katoliku (st bütsantsi riitusega) kiriku patriarh Svjatoslav Ševtšukile, kes on konflikti vältel esinenud väga teravate ja jõuliste avaldustega.

Kreeka-katoliiklaste ülem­piiskop Ševtšuk teatas sama visiidi käigus toimunud kohtumisel Vatikani riigi­sekretariaadis, et üks tema kunagistest eel­käijatest tuli Rooma, et hoiatada mongoli-tatari invasiooni eest, ja ka nüüd on kiriku­juhtide kohus rääkida tõtt Ukraina sündmuste kohta, mis ei ole midagi muud kui Venemaa invasioon.

Paavst Franciscus kohtus eraldi Ukraina ladina ja kreeka-katoliku riituse piiskoppidega, kuid edastas mõlemal juhul sama sõnumi.

„Praegusel ajal olen ma iseäranis teiega oma palvetes hukkunute ja kõigi eest, keda on puudutanud vägi­vald, paludes Issandat, et Ta kingiks peatselt rahu, ja paludes kõigil osa­pooltel täita ühiseid leppeid ja austada rahvus­vahelise õiguse printsiipe ja eriti kinni pidada hiljuti alla kirjutatud relva­rahust ning teistest kohustustest, mis on vaenu­tegevuse vältimise tingimuseks,“ ütles katoliku kiriku pea oma avalduses.

Paavst lisas, et igal piiskopil on kodanikuna õigus avaldada arvamust oma maa olu­korra kohta, kuid piiskopid ei peaks kõnelema konkreetse poliitilise tegevuse kasuks, vaid esile tooma väärtusi, mis ühendavad Ukraina ühis­konda.

Veebiväljaandes Chiesa kirjutab analüütik Sandro Magister, et ukrainlaste arvates on paavst vene­meelsete mõju all.

Vene Õigeusu Kiriku patriarh Kirill on avaldanud Vatikanile tänu tasa­kaalustatud lähenemise eest Ukraina kriisile.

Loe lähemalt siit.

 
< Eelmine   Järgmine >