Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Muumiamaskist leiti Markuse evangeeliumi vanima käsikirja fragment?
Autor: uudistetoimetus   
esmaspäev, 26 jaanuar 2015

RSample Imageühm teadlasi peab võimalikuks, et on leidnud Markuse evangeeliumi teada­olevalt vanima käsi­kirja fragmendi, mis pärineb ilmselt 1. sajandist ja mida on ühes teiste papüüruse­lehtedega kasutatud muumia­maski valmistamisel.

Markuse evangeeliumi seni tuntud vanimad koopiad pärinevad 2. sajandist. Levinud hinnangu kohaselt on Markuse evangeelium kirjutatud 1. sajandil aastatel 66–70. Muumia­maskist leitud fragment pärineb arvatavasti ajast enne aastat 90.

Kanada Acadia teoloogia­kolledži Uue Testamendi professor Craig Evans selgitab, et kõne­alune fragment on üks paljudest, mida teadlaste rühm praegu uurib ja analüüsib. Enne uurimis­tulemuste ametlikku avaldamist ei saa aga avalikkusele lähemat informatsiooni anda.

„Me taastame vanu dokumente esimesest, teisest ja kolmandast sajandist. Need ei ole ainult kristlikud tekstid, piibli­tekstid, vaid ka kreeka klassikalised tekstid, äri­dokumendid, tarbe­tekstid, isiklikud kirjad,“ rääkis prof Evans.

Uurija sõnul kasutati leiu dateerimisel kombinatsiooni radio­aktiivse süsiniku meetodist, käe­kirja analüüsist ja võrdlusest teiste leidudega. Uurimine viis järeldusele, et fragmendile kirjutatud tekst valmis enne aastat 90.

„Meil on põhjust uskuda, et [evangeeliumite] originaal­tekstid ja nende varaseimad koopiad olid kasutuses enamasti sadu aastaid – mõnel juhul isegi kauem kui 200 aastat,“ ütles Evans, mis tema hinnangul tähendab seda, et näiteks 3. sajandil valminud ümber­kirjutus võidi teha 1. sajandist pärinevast originaalist või siis 1. ja 2. sajandist pärinevate koopiate põhjal.

Loe lähemalt siit.

Illustratsioon: Evangelist Markus. Vene ikoon, 16. sajand

 

Vaata lisaks:

Professor Craig A. Evans: Uus Testament on usaldusväärne (05.01.2015)

 
< Eelmine   Järgmine >