Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Ilmaliku Euroopa tühjadest kirikutest saavad sööma-joomakohad ja lustipaigad
Autor: uudistetoimetus   
teisipäev, 13 jaanuar 2015

SSample Imageekulariseeruvas Euroopas levib trend, et kasutuseta jäänud kirikutele antakse uus elu näiteks restorani, baari või meele­lahutus­kohana. Teisalt tuleb mitmel pool ehitada üha rohkem uusi mošeesid üha enam tooni andvate moslemite usuliste vajaduste rahuldamiseks.

Kümne aasta jooksul on rooma­katoliku kirik Saksamaal sulgenud 515 kiriku­hoonet. Taanis on hüljatud kirikuid umbes 200, Inglis­maal müüakse igal aastal umbes 20 kirikut. Hollandis suletakse igal nädalal keskmiselt kaks pühakoda.

Pühakojana tegevuse lõpetanud kiriku­hoonetele tuleb leida uus kasutus. Kirikud ehitatakse ümber söögi- ja jooma­kohtadeks ja meele­lahutus­paikadeks. Näiteks Hollandis Arnhemis rajati endisesse rooma­katoliku kirikusse skatepark ja Edinburghi endisesse luteri kirikusse Frankensteini teema­line baar.

Soome luterliku kiriku kesk­valitsuse peaarhitekt Antti Pihkkala peab olukorda muret­tekitavaks, kuid temal sõnul tuleb meeles pidada, et Kesk-Euroopas on kiriku­hooneid palju rohkem.

Õhtuleht vahendab, et tegemist on Euroopas järjest süveneva trendiga, kuna ainuüksi Hollandis võib lähi­kümnendil uksed sulgeda kaks kolmandikku praegu tegutsevast 1600 rooma­katoliku kirikust. Lähima nelja aasta jooksul peaksid oma uksed sulgema ka 700 protestantlikku kirikut.

„Põhjuseks on eurooplaste järjest süvenev usu­leigus, mistõttu kirikute senised kogudustest omanikud või kohalikud oma­valitsused ei jaksa neid üleval pidada. Samas kasvab Euroopas moslemite osakaal, mistõttu mitmetes Euroopa linnades kaalutakse mošeede ehitamist,“ kirjutab Õhtuleht.

Ka Eestis on hakatud teadvustama, et kahanevatele kogudustele võib oma ajaloolise kiriku­hoone ülal­pidamine ühel hetkel üle jõu käia, mistõttu tuleks mõelda muudele lahendustele. Juba 2012. aasta septembris ütles tollane kultuuri­minister Rein Lang, et pühakodade säilitamisel ei saa loota ainult kogudustele.

„Ega ma ei kujuta ette seda, et me näiteks paneme maksu­maksja raha suures koguses kiriku reno­veerimisse ja pärast seda keerame ta lukku, seal peab ikkagi olema mingi­sugunegi tegevus. Kui kogudus sellega hakkama ei saa, siis peaks ühis­kond vastama järgmisele küsimusele: kas on mingeid alternatiive?“ kõneles Lang rohkem kui kahe aasta eest.

Loe lähemalt siit (Seurakuntalainen) ja siit (Õhtuleht).

 

Vaata lisaks:

Hollandis suletakse lähiaastail üle tuhande kirikuhoone (03.12.2013)

Minister Rein Lang: kui kogudus ei saa hakkama, tuleb pühakojale leida uus ülesanne (24.09.2012)

 
< Eelmine   Järgmine >