Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Soome peapiiskop rõõmustab abieluseaduse sooneutraalseks muutmise üle
Autor: uudistetoimetus   
reede, 28 november 2014

Sample ImageSoome luterliku kiriku peapiiskop Kari Mäkinen on kogu südamest rõõmus, et parlament kiitis täna heaks abielu­seaduse muutmise, kuigi seadus pole veel vastu võetud. Peapiiskopi arvates tuleks ka kiriku arusaam abielust uuesti läbi vaadata.

Sooneutraalse abieluseaduse menetlemine jätkub eeloleval kuul, kuid täna toimunud hääletust peetakse otsustavaks. 

„Tean, mida tänane päev tähendab vikerkaare­rahvale, nende lähedastele ja paljudele teistele. Rõõmustan kogu oma südamest nende pärast ja koos nendega,“ kirjutas peapiiskop Mäkinen oma Facebooki lehel.

„Ühiskond jutlustab nüüd eetikat, milles ei kaitsta institutsioone ja põhimõtteid, vaid inimest. Kirik vajab sellist jutlust,“ lisas Mäkinen.

Peapiiskopi arvates tuleks kiriku arusaam abielust uuesti üle vaadata ja selle ümber­­hindamiseks „on ruumi“.

Samas ütles Mäkinen end mõistvat ka neid, kellele parlamendi otsus valmistas pettumuse.

„Nende kogemust tuleb austada ja nende kartusi tuleb jätkuvalt kuulata nii kirikus kui ühis­konnas. Soovin neile öelda: minu arvates ei ole mitte kellegi abi­elu oma tähendust kaotamas, kiriku usku ei ähvarda miski, mitte ühegi inimese väärtus ei vähene, vastu­pidi,“ leiab Mäkinen.

Seevastu Mikkeli luterlik piiskop Seppo Häkkinen rõhutas, et abielu­seaduse muutmine jagab nii rahva kui kiriku kahte leeri, sest tegemist on väga põhi­mõttelise ja inimesi sügavalt puudutava teemaga.

Häkkinen avaldas kahetsust, et nüüd on riigil ja kirikul erinev aru­saam abielust. Häkkineni sõnul on kirik endiselt seisu­kohal, et abielu on ühe mehe ja ühe naise vaheline liit.

„Ei näe vajadust, et see arusaam võiks muutuda. Selles olu­korras on hea meeles pidada piiskoppide­kogu otsust, mis kohustab preestreid ja kiriku töö­tegijaid järgima kiriku õpetust abi­elu ja seksuaalsuse kohta. Parlamendi otsusega kiriku õpetust ei muudeta,“ märkis Häkkinen.

Abieluseaduse muutmise poolt anti 105 poolt- ja 92 vastu­häält. Vastuvõtmise korral jõustub seadus alles 1. märtsil 2017, kui järgmise aasta jooksul jõutakse muuta teisi asjasse puutuvaid seadusi.

Loe lähemalt siit, siit ja siit.

 
< Eelmine   Järgmine >