Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

MEEDIAST: Kas Soomes on tulekul oikumeeniline talv?
Autor: toimetus   
neljapäev, 11 september 2014

Portaalis Active ImageSeurakuntalainen.fi kirjutab Miikka Niiranen, et Soome luterliku kiriku suhetes ortodokside ja katoliiklastega ning samuti lõuna­poolsete kirikutega on algamas jää­aeg, põhjuseks homo­suhete aktsepteerimine luterlaste seas.

„Ajal, mil kogu maailm on mures kliima­soojenemise pärast, ei ole Soome [evangeelse-luterliku] kiriku oikumeenilistes suhetes lähi­ajal midagi taolist ette näha. Vastu­pidi, meid ootavad ees palju külmemad ajad,“ ennustab väljaande Uusi Tie toimetaja Miikka Niiranen.

Septembri alguses külastas Moskvat Soome luterliku kiriku delegatsioon eesotsas peapiiskop Kari Mäkineniga. Ehkki Vene Õigeusu Kiriku esindajad võtsid külalised viisakalt vastu, teatati soomlastele, et VÕK ei pea õpetuslike kõneluste jätkamist Soome luterliku kirikuga võimalikuks. Põhjuseks on Soome luteri kiriku suhtumine homo­seksuaalsetesse suhetesse, mida Vene kirik peab patuks.

„Kas see on kahe kiriku teoloogilise dialoogi lõpu algus?“ küsib Niiranen. „Sügis ei ole veel käeski, kuid Soome teoloogiliseks edu­looks peetud rahvus­vaheline oikumeenia saab juba kaane peale. Keset külma sõda aastal 1970 söakalt sisse seatud kahe­poolsed suhted hakkavad jäätuma.“

„Kui Soome kiriku areng jätkub sama­sooliste paaride õnnistamise või laulatamise suunas, sajab [Soome] oikumeenia peale paks valge lume­kiht. Moskva ja Rooma ütlevad  erinevatele kohtumistele „Tänan, ei!“ ja lõuna konservatiivsed kirikud katkestavad Soomega suhted,“ arvab Niiranen, meenutades, et Moskva patriarhaat katkestas suhted Rootsi luterliku kirikuga juba 2005. aastal.

Autor imestab, et läänes levinud uut inim­käsitust peetakse nii oluliseks, et selle nimel tuuakse ohvriks teoloogide aasta­kümnete pikkune töö ja kristlaste ühtsus­pürgimused.

„Nagu meie peapiiskop teatas, „see on uus etapp meie kirikute vahelistes suhetes“. Selle ajajärgu nimi on jääaeg. Talv on tulekul,“ kuulutab Niiranen.

Loe lähemalt siit.

 

Vaata lisaks:

Soome luteri kiriku esindaja: kõnelused Moskvaga katkesid homoküsimuse tõttu (04.09.2014)

Vene Õigeusu Kirik ei soovi Soome luterliku kirikuga kõnelusi jätkata (03.09.2014)

 
< Eelmine   Järgmine >