Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste: kirikud ei esinda tervet ühiskonda
Autor: uudistetoimetus   
kolmapäev, 02 juuli 2014

RiActive Imageigikogu põhiseadus­komisjoni esimees, endine kommunist ja tipp­kohtunik Rait Maruste ei mõista kristlaste vastu­seisu homo­kooselu seadusele, kuna kristliku õpetuse järgi tuleb ligimest austada ja armastada.

Vikerraadio saates „Kirikuelu“ kõnelenud Maruste arvates ei kõiguta kooselu­seaduse eel­nõu ühiskonna alus­talasid, nagu väidavad paljud kristlased ja kirikud, vaid „annab võimaluse kohelda kõiki ühiskonna­liikmeid võrdselt ja ühe­taoliselt, sest puudub igasugune mõistlik alus, miks me peaksime osa oma ühiskonna liikmeid kuidagi endast eemale tõrjuma või nendele andma vähem õigusi kui teistele.“

Kunagine Nõukogude Liidu Kommunistliku Partei liige ja täna Reformi­erakonda kuuluv Rait Maruste on üks kooselu­seaduse algatajatest ja tuliselt veendunud eest­kõnelejatest.

„Kristlik õpetus ütleb, et oma ligimest tuleb armastada ja austada ja hoolida temast ja ka homo­seksuaalsed inimesed on meie lähedased ligimesed, keda peaks siis mõistma, toetama ja aitama,“ leiab Maruste.

Rahva vastuseis kooselu­seadusele kutsub Marustes esile ärrituse.

„Mulle on sügavalt vastu­võetamatu see, et me tahame toetada või kaitsta perekonda, olles millelegi vastu. Toetage siis perekonda oma tegevusega, kõik need, kes praegu selle kooselu­seaduse vastu on. Miks te olete poolt vastu­olemise teel? Sellest mina ei saa aru.“  

„Mida annab siis tavalisele klassikalisele perekonnale juurde see, kui ollakse raevukalt teiste inimeste vastu, kes tahavad oma suhteid reguleerida?“ on Maruste nördinud. „Ma ei mõista seda!“

Rait Maruste arvates kiputakse homoseksuaalse orientatsiooniga inimeste suhtes langetama moraalseid hinnanguid, kuigi nad ei ole head ega halvad, vaid lihtsalt teistsugused.

Saatejuhi küsimusele, kas kooselu­seaduse eelnõu tuleks panna rahva­hääletusele, nagu kirikud seda soovivad, vastas Maruste järgmist:

„Esiteks, kirik ei esinda tervet ühiskonda, kuigi võib-olla nad sooviksid seda, aga nad ei esinda tervet ühiskonda. Ja peale selle mina tean, et on olemas ka kirikus endas nn gei­kristlaste liikumine, kelle delegatsiooniga ma kunagi kohtusin, nii et ka seal on vaated erinevad.“

Maruste sõnul ei ole kooseluseadus „nii suure kaaluga teema“, et seda peaks rahva­hääletusega peale suruma.

Rait Maruste oli aastatel 1977–1989 NLKP liige ja kuulub alates 2010. aastast Reformierakonda.

Aastatel 1992–1998 oli Maruste Riigikohtu esimees, aja­vahemikus 1998–2010 aga kohtunik Euroopa Inimõiguste Kohtus.

Kuula Vikerraadio saadet „Kirikuelu“ (29.06.2014) siit.

 
< Eelmine   Järgmine >