Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: Rootsi luteri kirikus seati ametisse esimene "naispeapiiskop"
Autor: uudistetoimetus   
esmaspäev, 16 juuni 2014

Active ImagePühapäeval, 15. juunil, seati Uppsala toom­kirikus ametisse Rootsi luterliku kiriku esimene nais­peapiiskop Antje Jackelén. Senise pea­piiskopi Anders Wejrydi sõnul „oli ka juba aeg“ taoliseks arenguks Rootsi kirikus.

Uppsala peapiiskopi ametisse seadmise jumala­teenistusel osalesid ka Rootsi kuninga­pere liikmed – kuningas Karl XVI Gustav, kuninganna Silvia, kroon­printsess Victoria ja prints Daniel.

Antje Jackelén valiti peapiiskopiks 2013. aasta oktoobris. Ta kogus juba esimeses hääletus­voorus ligi 56 protsenti häältest.

Proua Jackelén on teine luterlik peapiiskop, kelle on ametisse valinud Rootsi Kirik. Tema eelkäija Anders Wejryd valiti peapiiskopiks 2006. aastal. Kuni aastani 2000, mil kirik lahutati riigist, nimetas piiskopid ametisse Rootsi valitsus.

Saksamaal Herdeckes sündinud Antje Jackelén (59) pühitseti Rootsi Kiriku preestriks 1980. aastal. Enne valimist Lundi piiskopiks 2006. aastal õpetas ta süstemaatilist teoloogiat nii Lundis kui Chicagos. Tema abikaasa Heinz Jackelén on samuti vaimulik, neil on kaks tütart.

Möödunud sügisel tekitas proua Jackelén paljudes kristlastes pahameelt, nimetades usu­tunnistuse sõnu Jeesuse sündimise kohta neitsist „mütoloogiliseks väljenduseks“.

Proua Jackelén õiendas hiljem, et küsimuse taandamisel bioloogiale läheb kaotsi asja teoloogiline külg. Evangeeliumide jutustusi ei pea tema arvates võtma täpselt nii, nagu on kirjutatud, kuid samas ei tuleks ka nende usaldus­väärsust kahtluse alla seada.

Active Image

Antje Jackelénist on saanud esimene nais­soost peapiiskop Rootsis, kuid ta ei ole sugugi esimene nais­kirikujuht Põhjamaades. 2012. aasta juunis seati Islandi luterliku kiriku piiskopiks Agnes M. Sigurðardóttir, 2011. aastal sai Norra luterliku kiriku juhtivaks piiskopiks Helga Haugland Byfuglien.

Fotosid proua Antje Jackeléni seadmisest kõrgesse ametisse võib vaadata Rootsi Kiriku kodulehelt.

 

Vaata lisaks:

Rootsi tulevane peapiiskop selgitas oma arusaama neitsist sündimise kohta (26.10.2013)

Rootsi kirikust välja astunud teoloog: kirik ei taha enam Kristust kuulutada (18.10.2013)

"Jackeleni valimine peapiiskopiks on märk, et Rootsi kirik on tõeline Kristuse kirik!" (15.10.2013)

Edumeelne Rootsi kirik saab esimese naissoost peapiiskopi (15.10.2013)

Tuntud Rootsi teoloog ja naisvaimulik lahkus kristlusest eemalduvast luteri kirikust (10.10.2013)

Rootsi peapiiskopi valimiste soosik: Kristuse sündimine neitsist on mütoloogia (01.10.2013)

 

 
< Eelmine   Järgmine >