Menu Content/Inhalt
Esileht
Meie Kirik


"Meil ei ole ei õpetuse ega usutalituste osas heaks kiidetud mitte ühtki asja, mis oleks vastuolus pühakirja või katoolse kristliku kirikuga."
(Augsburgi Usutunnistus)

UUDIS: 50 aastat hiljem: paavst ja patriarh kohtusid taas Jeruusalemmas
Autor: uudistetoimetus   
esmaspäev, 26 mai 2014

Pühapäeval,Active Image 25. mail, kohtusid Jeruusalemmas Rooma paavst Franciscus ja Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartholomeos. Kahe kiriku­pea ühis­avalduses rõhutatakse ehtsa, tõde taotleva dialoogi tähtsust nii kristlaste vahel kui suhetes teiste religioonidega.

Paavst Franciscuse ja patriarh Bartholomeose kohtumisega märgiti ühtlasi 50 aasta möödumist paavst Paulus VI ja patriarh Athenagorase ajaloolisest kohtumisest Jeruusalemmas 6. jaanuaril 1964. Tollasel kahe kirikupea kohtumisel tühistati 1054. aastal kehtima hakanud vastastikkune eks­kommunikatsioon.

Pühapäeval, 25. mail pidas paavst Franciscus missa Petlemmas ja kohtus Palestiina oma­valitsuse juhtidega. Petlemmast sõitis paavst edasi Tel Avivi, kus teda tervitasid Iisraeli riigijuhid. Jeruusalemma jõudes kohtus paavst Franciscus patriarh Bartholomeosega.

Eile tehtud ühisavalduses kinnitasid paavst ja patriarh pühendumist ühtsuse saavutamisele katoliku kiriku ja ortodokside vahel. Nad rõhutasid, et teoloogiline dialoog ei otsi madalamat ühis­nimetajat või kompromissi, vaid kinnistumist tões, mille Kristus on oma Kirikule andnud.

Edasises väljendasid Franciscus ja Bartholomeos kohustust kaitsta inim­väärikust, elu ja abielu pühadust ning samuti loodut. Kiriku­pead kutsusid kõiki kristlasi üles ehtsale dialoogile judaismi, islami ja teiste religioonidega.

Rooma paavst ja oikumeeniline patriarh avaldasid tõsist muret Lähis-Ida kristlaste olukorra pärast ja märkisid, et palvetavad eriti Egiptuse, Süüria ja Iraagi kirikute pärast, mis on viimastel aastatel kõige enam kannatanud.

„Me oleme veendunud, et mitte relvad, vaid dialoog, andeks­andmine ja lepitus aitavad saavutada rahu,“ nentisid kirikupead Lähis-Ida olukorda silmas pidades.

26. mail kohtub paavst teiste hulgas Jeruusalemma ülem­mufti ja pea­rabidega ning külastab Yad Vashemi memoriaali. Samuti peab paavst missa Siioni mäel püha õhtu­söömaja ruumis („ülemises toas“).

 

Vaata lähemalt:

Common Declaration of Pope Francis and the Ecumenical Patriarch Bartholomew I

Oikumeeniline patriarh liturgial Püha Haua kirikus (fotod)

Fotogalerii: paavst ja patriarh oikumeenilisel palvusel Püha Haua kirikus 

 

 
< Eelmine   Järgmine >